Форум за криминалистика и криминологија
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Linux Lightweight дистрибуции (расипан HDD, работа од RAM)

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Nick
Admin
avatar

Posts : 43
Points : 88
Join date : 2013-01-15

PostSubject: Linux Lightweight дистрибуции (расипан HDD, работа од RAM)   Sat Jan 26, 2013 3:13 pm

Темата е посветена на подобрите Линукс дистрибуции со кои можете да го оживеете вашиот „мртов“_компјутер_без_хард-диск. Се работи за лесни дистроа кои целиот оперативен систем го вчитуваат во RAM-меморијата, т.е. не им е потребен тврд диск за инсталација. Ова, сепак, значи, дека секој пат кога ќе го вклучувате вашиот компјутер/лаптоп, ќе треба да имате вметнато бутабилно CD, мемориска картичка или USB.

Започнуваме со една многу интересна дистрибуција:
Lightweight Portable Security
Официјална страна: http://www.spi.dod.mil/lipose.htm

LPS е Линукс-проект на американскиот Департмент за одбрана, со цел развој на Линукс-дистрибуција која ќе работи исклучиво во RAM-от на машината и која нема да остави никакви електронски траги и промени по нејзиното исклучување. Никаков вирус не може да биде впишан на хард-дискот на кој е вчитан LPS (доколку има таков), ниту пак било каква информација за тоа што е работено на компјутерот.

Firefox е дифолтен и единствен прелистувач. Има и алатка за енкрипција и криптирано праќање информации. Основната верзија тежи 185 MB, додека Deluxe верзијата со вграден Apache OpenOffice и Adobe Reader скоро 400 MB. На компјутер со 2GB RAM/1.6 GHz се вчитува за 40тина секунди, се гаси за 5.

Интерфејсот му е сличен на Windows 2000.

Back to top Go down
View user profile http://kriminalist.macedonianforum.net
Nick
Admin
avatar

Posts : 43
Points : 88
Join date : 2013-01-15

PostSubject: Re: Linux Lightweight дистрибуции (расипан HDD, работа од RAM)   Sat Jan 26, 2013 3:51 pm

Tiny Core Linux - цел оперативен систем со големина на две .mp3 песни
Официјална страна: http://tinycorelinux.net/downloads.html

TCL е Линукс оперативен систем (дистрибуција) чија основна Интернет-функционална верзија тежи неверојатни 12 MB. Верзијата со поддршка на безжичен интернет е 64 MB.

Дистрибуцијата се карактеризира со естетика и минимализам во исто време.
Се вчитува целосно во RAM-от на компјутерот (потребни се најмалку 46 MB RAM и процесор од Pentium II па нагоре).

Недостаток е што на компјутери без хард-диск, му е потребно релативно долго време да се вчита (со се процесот на барање драјвери од HDD спремен е за користење за 5 до 7 минути).

Back to top Go down
View user profile http://kriminalist.macedonianforum.net
Nick
Admin
avatar

Posts : 43
Points : 88
Join date : 2013-01-15

PostSubject: Re: Linux Lightweight дистрибуции (расипан HDD, работа од RAM)   Fri Feb 01, 2013 11:33 pm

Puppy Linux - најдоброто од Linux

Официјална страна: http://puppylinux.org/main/Download%20Latest%20Release.htm
Форум: http://www.murga-linux.com/puppy/index.php

Puppy Linux е lightweight дистрибуција на Линукс која тежи 132 (166) MB.
Може да се инсталира на хард-дискот од компјутерот, или да работи од RAM меморијата.

Станува збор за една од најкомплетните Линукс дистрибуции. За 132 MB освен целосен оперативен систем со видео и wlan драјвери, добивате и стотина програми за секојдневна употреба. Постои можност за дополнително инсталирање на многу софтверски пакети.

На компјутер без хард-диск се вчитува во RAM-от за 2-3 минути. На останатите за помалку од 30 секунди, а се исклучува за 5-6 секунди (освен првиот пат кога се креира папка со сетинзи).

Минималните препораки за конфигурацијата се 128 MB RAM, 512 MB HDD и 500 MHz процесор.
Back to top Go down
View user profile http://kriminalist.macedonianforum.net
Sponsored content
PostSubject: Re: Linux Lightweight дистрибуции (расипан HDD, работа од RAM)   

Back to top Go down
 
Linux Lightweight дистрибуции (расипан HDD, работа од RAM)
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» 1st Tenkaichi Bending-Kai Lightweight Quarter Final Round - First Match: Kyoko Vs. Lindsey ^^
» THE SMOKE OF LIGHTWEIGHT FABRIC ♦ oneshot
» Tsuna Kozato; Crystal Make Magic

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Криминалист :: Информатика-
Jump to: